BSMT - 3 Parade Square, Toronto MLS Number: E13114172
Highland Creek, Toronto, ON, M1C 3T4$1,900
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Homelife/future Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,900
Status: For Lease
Legal Basement Apartment With Separate Entrance, Beautiful 2 Bedrooms & 1 Full Washroom In Prestigious Highland Creek Neighbourhood! Easy Access To Highway 401, Shopping, Scarborough Town Centre, Walking Distance For University Of Toronto And Minutes To Centennial College And So Much More! Excellent School District, Walking Distance To Morrish Ps, Cardinal Leger Catholic School & Library. All Reasonable Offers Will Be Considered. Basic WIFI Included. Tenant Pays Rent Plus 30% Of Utilities And Tenant Insurance.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13114172 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :11 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M1C 3T4
|
| Price | : $1,900 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Morningside/Ellesmere |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Primary Bedroom | :3.81 m x 3.04 m |
|---|---|
| Living Room | :5.48 m x 4.87 m |
| Other | :0.0 m x 0.0 m |
| Bedroom 2 | :3.2 m x 3.04 m |
|---|---|
| Laundry | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :Finished with Walk-Out |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Other |
11 May, 2026
TREB #E13114172
Listed
$1900.0
Sign in to view full price history of this property