518 - 38 Forest Manor Road, Toronto MLS Number: C13115208
Henry Farm, Toronto, ON, M2J 1M1$2,150
Status: For Lease
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 0-499 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Exit Realty Legacy
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,150
Status: For Lease
High-demand location! This efficient 1-bedroom, 1-bathroom suite at The Point features 9-foot ceilings, floor-to-ceiling windows, and open balcony. The interior is highlighted by a modern kitchen with built-in stainless steel appliances, quartz countertops, and an open-concept living area. 1 underground parking space and 1 storage locker included. Residents benefit from direct indoor access to FreshCo Supermarket and are steps from Don Mills Subway Station, CF Fairview Mall, and the Parkway Forest Community Centre. Immediate access to Hwy 401/404/DVP ensures rapid transit across the GTA. Building-specific amenities feature a 24-hour concierge, fitness center, yoga studio, indoor pool, kids playroom, party room, visitor parking, visitor suites, an outdoor BBQ terrace, and much more.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :C13115208 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :12 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M2J 1M1
|
S/S Fridge, B/I Stove, B/I Oven, B/I Microwave, Washer, Dryer, B/I Dishwasher, Electrical Light Fixtures, Windo covers, 1 Parking, 1 Locker
| Guest Suites |
| Indoor Pool |
| Sauna |
| Exercise Room |
| Party Room/Meeting Room |
| Concierge |
| Price | : $2,150 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Sheppard Ave E/ Don Mills Rd |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :0-499 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Living Room | :3.67 m x 3.09 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :3.39 m x 2.76 m |
| Kitchen | :3.3 m x 3.09 m |
|---|
| Exterior Finish | :Brick, Concrete |
|---|---|
| Locker | :Owned |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Patio Terrace | :Open |
12 May, 2026
TREB #C13115208
Listed
$2150.0
Sign in to view full price history of this property