BSMT 2 - 39 Graylee Avenue, Toronto MLS Number: E13048136
Eglinton East, Toronto, ON, M1J 1M7$1,600
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : < 700 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Dream Valley Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,600
Status: For Lease
Discover stylish and comfortable living in this thoughtfully designed basement apartment,located in a charming bungalow. This inviting space features two well-proportioned bedrooms, a modern washroom with a clean, minimalist palette, and a bright white-tiled kitchen that offers both function and flair. Enjoy a spacious open-concept layout illuminated by sleek pot lights, creating a warm and welcoming ambiance throughout. Situated just a short walk from the bus stop with direct access to Kennedy Station, this home offers excellent connectivity for an easy commute. Ideally positioned near shopping, parks, and local amenities, this property blends peaceful residential living with everyday convenience.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13048136 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :27 Apr, 2026 (3 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M1J 1M7
|
| Price | : $1,600 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Brimley And Eglinton |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :< 700 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Kitchen | :3.328 m x 2.634 m |
|---|---|
| Bedroom 2 | :3.325 m x 3.312 m |
| Bedroom | :3.168 m x 3.377 m |
|---|---|
| Bathroom | :1.907 m x 1.549 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :Apartment |
| Laundry | :Shared |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower Level |
27 Apr, 2026
TREB #E13048136
Listed
$1600.0
Sign in to view full price history of this property