1904 - 47 Mutual St, Toronto MLS Number: C8368748
Church-Yonge Corridor, Toronto, ON, M5B 0C6$2,700
Status: Sold
- 2+1 Beds
- 2 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Re/max Condos Plus Corporation
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,700
Status: Sold
The Garden District Condos! Brand new 2-bed+study in Toronto's Downtown East End. Features stunning unobstructed North West views, 660 sf of interior living space, huge 171 sf balcony, rare & desirable wide shallow split 2-bed layout ideal for entertaining, & study perfect for a compact home office or additional storage. Modern interior w/ laminate floors throughout, 9 foot exposed concrete ceilings, concrete feature walls, & floor-to-ceiling windows. Well-appointed kitchen includes sleek & stylish cabinets, quartz counters, & mix of integrated & SS appliances. 2 generously sized bedrooms w/ windows. Steps to countless restaurants, cafes, bars, shops, & public transit.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :C8368748 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :14 Jun, 2024 (656 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | : M5B 0C6 |
Building amenities: fitness room, party room, large terrace, kid's play room, pet spa, 12-hour concierge
| Party/Meeting Room |
| Concierge |
| Exercise Room |
| Rooftop Deck/Garden |
| Price | : $2,700 |
|---|
| Bedrooms | :2 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Fan Coil |
| Cross Street | :Shuter St. & Mutual St. |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Living | :4.47 m x 3.43 m |
|---|---|
| Kitchen | :4.47 m x 3.43 m |
| 2nd Br | :2.74 m x 2.59 m |
| Dining | :4.47 m x 3.43 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :2.79 m x 2.77 m |
| Exterior Finish | :Concrete, Other |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :None |
| Parking Space | :0 |
| Basement | :None |
| Pets | :N |
| Garage | :Underground |
|---|---|
| Laundry Level | :Main |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
14 Jun, 2024
TREB #C8368748
Leased
$2700.0
Sign in to view full price history of this property