MAIN - 40 Waterfield Drive, Toronto MLS Number: E13132070
Bendale, Toronto, ON, M1P 3W7$2,750
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 1 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Signature Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,750
Status: For Lease
Bright and Spacious Main Floor Of A Detached Bungalow Including Massive Back Yard, Front Yard, Shed And 3 Car Parking! This Updated Home Features a a Large Kitchen with Granite Countertops, Stainless Steel Appliances and Plenty of Cabinets for Storage, a Generous Sized Living Room With a Bay Window, a Family-Sized Dining Room, 3 Bedrooms, a 4 Pc Washroom With Window and Linen Storage. Hardwood Floors, Crown Mouldings and Pot Lights Throughout. Newer Windows and New Roof Provide Efficient Temperatures All Year Long. Located in The Convenient, Desirable Bendale Community Near Great Public & Catholic Schools, Centennial College, Several Parks, including Thompson Memorial Park & Midland Park, Scarborough Town Centre, Grocery Stores, Shops, Dining and Cafes! Near TTC, Highway 401, and all Major Conveniences.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E13132070 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :15 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Toronto |
|---|---|
| Postal Code | :
M1P 3W7
|
| Price | : $2,750 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Brimley Rd & Ellesmere Rd |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :3.86 m x 5.54 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.96 m x 2.67 m |
| Bedroom 2 | :3.35 m x 3.0 m |
| Dining Room | :2.95 m x 2.77 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :3.12 m x 4.44 m |
| Bedroom 3 | :3.25 m x 3.0 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Shared |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower Level |
| Park | :Park |
15 May, 2026
TREB #E13132070
Listed
$2750.0
Sign in to view full price history of this property