201 - 27 Front Street N, Orillia MLS Number: S13127364
Orillia, Simcoe, ON, L3V 4R6$1,600
Status: For Lease
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : < 700 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Upper Level)
- Listing Courtesy : Master`s Trust Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,600
Status: For Lease
Fantastic location, directly across from Lake Couchiching Waterfront park and trails. walking distance to metro, shoppers drug mart, plus on a direct bus route to Lakehead University and Georgian College. This 1 bedroom, 2nd level apartment with open concept kitchen/living area is perfect for a student or working professional single or couple. The unit was freshly updated in 2021 and 2023. Laminate flooring throughout the whole sun filled Apartment! Coin laundry in the common area. The tenant is responsible for Hydro. This is a dream home you are looking for!
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :S13127364 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :14 May, 2026 (6 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L3V 4R6
|
| Price | : $1,600 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Heating | :Baseboard |
| Cross Street | :Cold water/Front |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Electric |
| Approx Square Footage | :< 700 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :2.5 m x 2.0 m |
|---|---|
| Bedroom | :2.5 m x 2.0 m |
| Kitchen | :2.5 m x 2.0 m |
|---|---|
| Bathroom | :2.0 m x 1.5 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Coin Operated |
|---|
14 May, 2026
TREB #S13127364
Listed
$1600.0
Sign in to view full price history of this property