95 Leadership Drive, Brampton MLS Number: W13115132
Bram West, Brampton, Peel, ON, L6Y 5T4$3,650
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 4 Baths
- Area : 2500-3000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Livio Real Estate
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,650
Status: For Lease
Stunning executive home for lease in prestigious Credit Valley. Welcome to 95 Leadership Dr fully upgraded 4-bedroom, 4-bathroom detached home on a premium lot. Offering over 2800 sq ft of finished living space. Main floor features a grand foyer with 9-ft ceilings, marble flooring. The bright living and formal dining rooms feature large windows and rich hardwood floors. A newly renovated chefs kitchen includes quartz countertops, an island, extended cabinetry, stainless steel appliances, and a breakfast area with backyard views. The spacious family room offers a gas fireplace, custom wall unit, and California shutters. Upstairs, the primary suite boasts a 5-pc spa-inspired ensuite and walk-in closet. The second bedroom has its own ensuite (ideal for guests or in-laws), while the third and fourth bedrooms share a Jack & Jill bath. All closets equipped with organizers. Located near top schools, parks, golf, shopping, and highways 401/407 this home offers exceptional convenience and comfort. Extras: Heat Pump (1 Year), furnace & AC (2 yrs), Owned water heater, irrigation system, professionally landscaped front and back yard with vinyl patio and inter locking. A+ tenants only. Credit check, references, and proof of income required.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13115132 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :12 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Peel |
|---|---|
| Postal Code | :
L6Y 5T4
|
| Price | : $3,650 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :12 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Heat Pump |
| Cross Street | :James porter and Steels |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2500-3000 sqft |
| Living Room | :4.02336 m x 5.4864 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.3528 m x 3.6576 m |
| Foyer | :2.1336 m x 7.62 m |
| Primary Bedroom | :3.6576 m x 5.73024 m |
| Bedroom 3 | :4.20624 m x 3.0 m |
| Bathroom | :3.3528 m x 3.3528 m |
| Family Room | :3.6576 m x 5.42544 m |
|---|---|
| Laundry | :2.0 m x 2.0 m |
| Powder Room | :1.2 m x 1.2 m |
| Bedroom 2 | :3.6576 m x 4.99872 m |
| Bedroom 4 | :3.71856 m x 3.3528 m |
| Bathroom | :1.524 m x 3.3528 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Built-In |
| Laundry Level | :Main Level |
12 May, 2026
TREB #W13115132
Listed
$3650.0
Sign in to view full price history of this property