28 Montpelier Street, Brampton MLS Number: W13113896
Bram West, Brampton, Peel, ON, L6Y 6A6$3,500
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 3 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Semi-Detached )
- Listing Courtesy : Re/max Optimum Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,500
Status: For Lease
Beautiful 4-bedroom, 3-bathroom corner semi-detached home available for lease. The main floor offers a spacious combined living and dining area, a separate family room with a cozy gas fireplace, hardwood flooring, modern pot lights, and a stylish kitchen with quartz countertops, stainless steel appliances, and a bright breakfast area.The second floor features a generous primary bedroom with a luxurious 6-piece ensuite, along with three well-sized bedrooms ideal for family or guests. Conveniently located within walking distance to shopping, grocery stores, plazas, schools, banks, and just minutes from major highways.Enjoy the interlocked front and extended driveway, plus a backyard with a garden bed and deck, perfect for summer entertaining. Photos are from a previous listing. Hot water rental and 65% of utilities to be paid by the upper tenant, as the basement is rented separately.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :W13113896 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-15 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :11 May, 2026 (9 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Peel |
|---|---|
| Postal Code | :
L6Y 6A6
|
| Price | : $3,500 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Mississauga Rd/ Financial Dr. |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Family Room | :6.34 m x 3.66 m |
|---|---|
| Dining Room | :6.65 m x 3.66 m |
| Breakfast | :3.36 m x 3.97 m |
| Bedroom 2 | :3.11 m x 4.27 m |
| Bedroom 4 | :3.42 m x 3.66 m |
| Living Room | :6.65 m x 3.66 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.99 m x 3.97 m |
| Primary Bedroom | :3.97 m x 5.67 m |
| Bedroom 3 | :3.11 m x 3.42 m |
| Exterior Finish | :Brick, Stone |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Full |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Upper Level |
11 May, 2026
TREB #W13113896
Listed
$3500.0
Sign in to view full price history of this property