251R King Street E, Hamilton MLS Number: X13213276
Stoney Creek, Hamilton, ON, L8G 1L9$2,700
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Royal Lepage State Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,700
Status: For Lease
Welcome to this charming and spacious detached bungalow for lease in the heart of Stoney Creek! This updated 3-bedroom, 2-bathroom home offers 1,674 sq ft of comfortable main-floor living. Featuring a large living area, in-suite laundry, and a modern kitchen. The expansive lot provides ample outdoor space, while the driveway offers parking for 3 vehicles. Conveniently located near major highways, public transit, parks, schools, and amenities. Enjoy peaceful suburban living with quick access to downtown Stoney Creek and the waterfront. Don't miss out on this rare rental opportunity in a prime location!
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13213276 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 May, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | :
L8G 1L9
|
| Price | : $2,700 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Grenn Rd |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Kitchen | :3.15 m x 2.87 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :4.27 m x 3.91 m |
| Laundry | :0.0 m x 0.0 m |
| Living Room | :4.39 m x 4.44 m |
|---|---|
| Bedroom 2 | :3.05 m x 3.0 m |
| Bedroom 3 | :3.71 m x 3.0 m |
| Exterior Finish | :Stucco (Plaster) |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :No |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Laundry Level | :Main Level |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
29 May, 2026
TREB #X13213276
Listed
$2700.0
Sign in to view full price history of this property