512 - 212 King William Street, Hamilton MLS Number: X13214592
Beasley, Hamilton, ON, L8R 3P2$1,895
Status: For Lease
- 1+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Tfn Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,895
Status: For Lease
Client RemarksThis Exquisitely Designed One Bedroom Plus Den (Which Can Be Converted To A Single Bed) Is Situated In The Center Of Hamilton, Close To Many Of The City's Trendiest And Most Vibrant Locations. The House Boasts Hardwood Floors, An Open Concept, And Lots Of Natural Light. The Roomy Balcony Is Ideal For Taking In The City Views And Outdoor Air. The Contemporary Kitchen Is Furnished With All Necessary Equipment And Features Such As A Backsplash And Gorgeous Quartz Counters. You'll Adore How Practical Having In-Suite Laundry Is. With A Walking Score Of 100, You'll Be Close To Locations Like Hamilton General Hospital, St. Joseph's Healthcare, James Street North, Jackson Square, King William St Restaurants, The Art Crawl, And More, Making It Simple To Keep Your Space Tidy And Clean. Book A Showing Today.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :X13214592 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 May, 2026 (22 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | :
L8R 3P2
|
| Bike Storage |
| BBQs Allowed |
| Exercise Room |
| Party Room/Meeting Room |
| Visitor Parking |
| Rooftop Deck/Garden |
| Price | : $1,895 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :King William & Ferguson Ave |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Bedroom | :3.07 m x 3.27 m |
|---|---|
| Bathroom | :2.0 m x 2.0 m |
| Den | :2.44 m x 2.37 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.95 m x 2.21 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Locker | :Exclusive |
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Laundry Level | :Main Level |
| Patio Terrace | :Open |
| Library | :Library |
29 May, 2026
TREB #X13214592
Listed
$1895.0
Sign in to view full price history of this property