33 Fairgrounds Drive Drive, Hamilton MLS Number: 40788323
Binbrook, Hamilton, ON, L0R 1C0$3,000
Status: Sold
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1700 sqft
- Property Type: Residential Lease (Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : Sutton Group Quantum Realty Inc
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,000
Status: Sold
This Modern End Unit Townhouse Feels Like A Semi With One Of The Largest Backyards In The Neighbourhood! Nestled On A Quiet & Family Friendly Street In Binbrook. The Main Floor Features An Open Concept Living Space With A Large Modern Kitchen, Dining Area & Large Living Room Space. The Kitchen Is Equipped With Stainless Steel Appliances & Lots Of Counter & Cabinet Space. The Living Room Features A Walk Out To The Oversized Backyard. The Main Floor Also Includes A Powder Bathroom For Guests. The 2nd Floor Includes 3 Large Bedrooms & Two Bathrooms. The Primary Features A Large 4 Pc Ensuite & Walk-In Closet. The Laundry Room Is Located On the 2nd Floor For the Ultimate Convience. The Townhouse Includes an Unfinished Basement Perfect For Additional Storage Or Play Area. The End Unit Townhouse Comes With It's Perks With No Neighbours On The Left. A Long Driveway & An Oversized Backyard. This Townhouse Is Just Steps From Major Retailers, Bellmoore Elementary School & Our Lady of Hope Catholic Elementary School, & Parks.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40788323 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-15 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (85 Days ago) |
| Source | :Cornerstone |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| City | :Binbrook |
| Area Major | :53 - Glanbrook |
| Area Minor | :532 - Binbrook Municipal |
| Postal Code | : L0R 1C0 |
| Directions | :HWY 56 & FALL FAIR WAY |
| Price | : $3,000 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :1700 sqft |
| Kitchen | :6.10 m x 3.66 m |
|---|---|
| Bedroom Primary | :3.66 m x 5.18 m |
| Bedroom | :2.44 m x 7.92 m |
| Living Room | :5.79 m x 6.71 m |
|---|---|
| Bedroom | :2.74 m x 3.66 m |
14 Nov, 2025
TREB #40788323
Listed
Price On Request
Sign in to view full price history of this property