201 - 121 King Street E, Hamilton MLS Number: 40785053
Beasley, Hamilton, ON, L7N 1A9$1,995
Status: Sold
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 907 sqft
- Property Type: Residential Lease (Condo/Apt Unit)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Burloak Real Estate Services
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,995
Status: Sold
Experience the best of downtown Hamilton living at Gore Park Lofts, where modern comfort meets historic charm. This beautifully maintained 2-bedroom, 1-bath suite features stylish laminate flooring and exposed brick accents, blending contemporary design with the building’s original character. The sleek kitchen offers quartz countertops, a breakfast bar, stainless steel appliances, custom cabinetry, and a designer backsplash. Enjoy the convenience of in-suite laundry and a private locker. Located in the heart of the city, you’ll be steps from restaurants, shops, the Farmers’ Market, Jackson Square, FirstOntario Centre, and Hamilton’s best walk and bike paths. Ideal for commuters and urban explorers alike. Discover the energy of downtown living and make Gore Park Lofts your next home. AAA+ tenants only, please.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40785053 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (85 Days ago) |
| Source | :Cornerstone |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| City | :Hamilton |
| Area Major | :14 - Hamilton Centre |
| Area Minor | :140 - Beasley |
| Postal Code | : L7N 1A9 |
| Directions | :King Street E and Catherine Street N |
| Elevator(s) |
| Price | : $1,995 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Maintenance Fees | :$324.23/month |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Natural Gas |
| Cross Street | :Catherine Street N |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :907 sqft |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Kitchen | :2.72 m x 3.99 m |
|---|---|
| Bedroom | :2.59 m x 2.97 m |
| Living Room/Dining Room | :3.15 m x 4.24 m |
|---|---|
| Bedroom Primary | :3.56 m x 2.62 m |
| Pets | :Restricted |
|---|
| Garage | :0 |
|---|---|
| Park | :Park |
03 Nov, 2025
TREB #40785053
Listed
Price On Request
Sign in to view full price history of this property