52 Emerson Street, Hamilton MLS Number: X13161618
Ainslie Wood, Hamilton, ON, L8S 2X4Price On Request
Status: For Lease
- 13+3 Beds
- 5 Baths
- Area : 3500-5000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Right At Home Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
Price On Request
Status: For Lease
Welcome To 52 Emerson Street In Highly Sought After McMaster District! Move-In Ready Rooms Plus Additional Newly Built Rooms, 5,000+ Square Feet Of Living Space, Private Fully Fenced Yard, Under Five Minute Walk To Campus, Full-Service Property Management, Cozy & Quiet Home Of Co-Ed Mature Students & Young Professionals, Upgrades Throughout & Carpet Free! Private, Safe & Affordable. Please Note: No Eight Month Lease Inquiries & Interior Photos Unavailable Due To Tenant Privacy, See Attached Floor Plan.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13161618 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :100+ Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :22 May, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Hamilton |
|---|---|
| Postal Code | :
L8S 2X4
|
| Price | : Price On Request |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :13 + 3 |
|---|---|
| No. of Rooms | :21 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Main Street West & Emerson Street |
| Bathrooms | :5 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :3500-5000 sqft |
| Bedroom | :3.72 m x 4.42 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.35 m x 3.54 m |
| Bedroom | :2.77 m x 3.23 m |
| Bedroom | :2.9 m x 5.52 m |
| Bedroom | :3.29 m x 4.1 m |
| Kitchen | :2.44 m x 2.1 m |
| Bedroom | :4.6 m x 3.41 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.1 m x 3.2 m |
| Bedroom | :3.12 m x 2.44 m |
| Kitchen | :3.0 m x 4.42 m |
| Bedroom | :3.2 m x 3.14 m |
| Living Room | :3.29 m x 3.5 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :8 |
| Basement | :Apartment |
| Lot Features | :Wooded/Treed |
|---|---|
| Laundry | :Shared |
| Laundry Level | :Main Level |
| Library | :Library |
22 May, 2026
TREB #X13161618
Listed
$850.0
Sign in to view full price history of this property