719 - 405 Dundas St, Oakville MLS Number: W8130098
Rural Oakville, Oakville, Halton, ON, L6M 4M2$3,200
Status: Sold
- 2+1 Beds
- 2 Baths
- Area : 900-999 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Homelife/miracle Realty Ltd
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,200
Status: Sold
Option is available to rent a private room as well. Brand new, never lived in 900 sq. ft. condo in luxurious Distrik Trail West condos with unobstructed South and West, Sunny view of pond and trails. Master bed featuring walkout closet and Ensuite washroom. 2nd Bedroom with large closet and window. Big size den can be converted into third bedroom, kid's play area or office room. Living room combined with dining area and walk out to balcony. Modern kitchen featuring S/S appliances, quartz counter top and designer backsplash. Condo amenities featuring 24 hour concierge, lounge, game room, outdoor terrace with BBQ and sitting areas, GYM, pet washing station, visitor parking and more. Walking distance to shopping centers, restaurants and pharmacy. Close to bus terminal, HWY 407/403 and Go transit. 1 underground parking. 1 full locker. This is an assignment sale.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :W8130098 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :21 May, 2024 (680 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Halton |
|---|---|
| Postal Code | : L6M 4M2 |
1 underground parking, 1 full size locker
| Games Room |
| Bbqs Allowed |
| Bike Storage |
| Rooftop Deck/Garden |
| Gym |
| Price | : $3,200 |
|---|
| Maintenance Fees | :$547.87/month |
|---|
| Bedrooms | :2 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Neyagawa Blvd & Dundas St W |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :900-999 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living | :3.14 m x 4.28 m |
|---|---|
| Dining | :2.29 m x 3.54 m |
| 2nd Br | :3.05 m x 3.05 m |
| Kitchen | :2.29 m x 3.54 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.10 m x 3.42 m |
| Den | :2.78 m x 3.38 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :Exclusive |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :None |
| Locker Level Unit | :P1 |
| Patio Terrace | :Open |
| Library | :Library |
21 May, 2024
TREB #W8130098
Terminated
$3200.0
Sign in to view full price history of this property