113 Aird Court, Milton MLS Number: 40670758
Scott, Milton, Halton, ON, L9T 8B6$3,250
Status: Sold
- 4+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1675 sqft
- Property Type: Residential Lease (Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : Century 21 Miller Real Estate Ltd., Brokerage
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,250
Status: Sold
Welcome to 113 Aird Court, nestled in Milton's highly sought-after community, perfect for young families. This meticulously maintained 2-story Executive Town Home boasts 3+1 bedrooms and 2.5 bathrooms is built over 1675 sq foot above grade, exudes luxury with 9-foot ceilings and pot lights throughout. The open-concept living space features hardwood flooring, large windows that flood the home with natural light, and an upgraded kitchen with quartz countertops and newer cabinetry. Families who love to cook will appreciate the ample storage and newer stainless steel appliances. The second level offers three generously sized bedrooms, including an oversized primary bedroom with a walk-in closet. There's also a den that can serve as a cozy corner or additional storage space. The unfinished basement includes an additional finished room that can be used as a guest bedroom or a private office space. Tenant pays: Cable, Heat, Hydro, Internet, Gas, Lawn Mowing, Snow Removal, Tenant Insurance, Water Bill, Minor Repairs & Hot Water Heater Rental. Additional features: 2 car parking (1 indoor & 1 outdoor). Located couple of mins drive to the new Milton community center, this home is ideal for families who have love for the outdoors with schools, walking trails & football fields just a walk away. Move-in ready and waiting for you to make it your own!
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40670758 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-15 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (85 Days ago) |
| Source | :Oakville |
| Area | :Halton |
|---|---|
| City | :Milton |
| Area Major | :2 - Milton |
| Area Minor | :1036 - SC Scott |
| Postal Code | : L9T 8B6 |
| Directions | :Main St/Whitmer/Duncan Lane |
| Price | : $3,250 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :10 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :1675 sqft |
| Living Room | :6.17 m x 3.23 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.87 m x 4.11 m |
| Bedroom Primary | :3.68 m x 5.26 m |
| Bedroom | :3.05 m x 3.43 m |
| Bedroom | :2.97 m x 3.43 m |
| Dining Room | :3.25 m x 4.01 m |
|---|---|
| Bathroom | :1.32 m x 1.52 m |
| Bathroom | :2.79 m x 3.35 m |
| Bathroom | :2.44 m x 1.75 m |
| Bedroom | :3.78 m x 2.49 m |
28 Nov, 2024
TREB #40670758
Price Change
Price On Request