303 - 163 Main Street E, Milton MLS Number: 40787473
Old Milton, Milton, Halton, ON, L9T 1N7$2,350
Status: Sold
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 369 sqft
- Property Type: Residential Lease (Condo/Apt Unit)
- Listing Courtesy : The Agency
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,350
Status: Sold
Discover a perfect blend of modern luxury and historic charm in this trendy one-bedroom loft located in the heart of downtown Milton. A beautifully designed common hallway welcomes you with warmth and sophistication, leading to a striking Tiffany blue door that frames the entrance to this inviting unit. Inside, timeless character meets contemporary design with hardwood floors, exposed beams, and original stonework that highlight the building's rich history. The modern kitchen features stainless steel appliances, a sleek porcelain backsplash, soft-touch cabinetry, and oversized window sills that fill the space with natural light and create an airy, open feel. Enjoy the best of Milton right at your doorstep-steps from La Toscana, Pasqualino Italian Restaurant, and the Milton Farmer's Market, with convenient access to major highways, top-rated schools, and scenic parks. Experience boutique loft living at its finest-where heritage and modern comfort come together beautifully. Short term corporate rentals will be considered.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40787473 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :Unknown Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (85 Days ago) |
| Source | :Cornerstone |
| Area | :Halton |
|---|---|
| City | :Halton |
| Area Major | :2 - Milton |
| Area Minor | :1035 - OM Old Milton |
| Postal Code | : L9T 1N7 |
| Directions | :Main Street E and James Street |
| Price | : $2,350 |
|---|---|
| Lease Term | :$6 Months,12 Months,Short Term Lease |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Electric |
| Cross Street | :Main Street E and James Street |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :369 sqft |
| Living Room | :3.28 m x 5.03 m |
|---|---|
| Bedroom Primary | :2.92 m x 3.05 m |
| Kitchen | :3.28 m x 5.03 m |
|---|---|
| Foyer | :3.35 m x 1.55 m |
12 Nov, 2025
TREB #40787473
Listed
Price On Request
Sign in to view full price history of this property