2092 Bates Common, Burlington MLS Number: W6781420
Brant, Burlington, Halton, ON, L7R 0A5$3,900
Status: Sold
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential (Townhouse)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Real Estate Services Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,900
Status: Sold
Enjoy Lakeside/downtown living in this multilevel townhome with tons of outdoor space, covered parking and large principal rooms. Move-in ready November 1st for a one year lease to AAA tenants. Main floor features 9 foot ceilings, large windows, giant living room with walk-out to balcony, 2 piece bathroom, large double french doors to outdoor terrace where BBQ's are permitted. 3 good sized bedrooms on the third level with hardwood floors. Primary bedroom features large walk-in closet, ensuite bathroom with seamless glass shower and a balcony. The other two bedrooms are south facing with lake views and have double door closets for ample storage. Convenient bedroom level walk-in laundry and full four piece bathroom with tub. Fourth level roof top terrace with outdoor dining and lounging overlooking lake Ontario with all day sun. A neat media nook surrounded by windows. Walk to beach, restaurants, boutique shops, Spencer Smith Park, trendy coffee places, gelato and ice cream shops.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :W6781420 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :16-30 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :21 Sep, 2023 (924 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Halton |
|---|---|
| Postal Code | : L7R 0A5 |
| Price | : $3,900 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Pearl & Pine |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Kitchen | :3.05 m x 2.44 m |
|---|---|
| Living | :5.38 m x 5.11 m |
| 2nd Br | :2.51 m x 5.18 m |
| Laundry | :1.07 m x 1.63 m |
| Dining | :3.73 m x 3.99 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.99 m x 4.27 m |
| 3rd Br | :4.06 m x 2.51 m |
| Other | :8.71 m x 4.98 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Carport |
| Laundry Level | :Upper |
21 Sep, 2023
TREB #W6781420
Leased
$3900.0
Sign in to view full price history of this property