745 Glengrove Street, Oshawa MLS Number: E12979242
Northglen, Oshawa, Durham, ON, L1J 5C5$2,100
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 1 Baths
- Area : 700-1100 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Rouge River Realty Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,100
Status: For Lease
LEGAL 3 BEDROOM APARTMENT! Welcome to your dream lease in vibrant North Oshawa! This beautifully 3-bedroom, 1-bathroom home perfectly combines modern living with a fantastic location. Ideal for families and professionals alike, this gem is just steps away from top-rated schools, lush parks, and recreational facilities, including a golf course and curling club! The stylishly updated kitchen features contemporary finishes, stainless steel appliances & ample counter space, making it a chef's paradise. Enjoy meals in the cozy dining area or unwind in the spacious living room, perfect for relaxing after a long day. 3 well-appointed bedrooms offer comfortable retreats for everyone, with plenty of closet space and large windows. The modern bathroom has been thoughtfully renovated, providing a spa-like experience for your daily routines. Location couldn't be better! You're just minutes away from the Oshawa Centre Mall, offering a delightful array of shopping, dining, and entertainment options. With parks and recreational facilities nearby, outdoor enthusiasts will be in paradise! Don't miss out on this exceptional opportunity to lease a beautiful home in one of Oshawa's most desirable neighbourhoods.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :E12979242 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :09 Apr, 2026 (20 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | :
L1J 5C5
|
| Price | : $2,100 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Rossland Rd & Fernhill Blvd |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :700-1100 sqft |
| Primary Bedroom | :4.03 m x 3.03 m |
|---|---|
| Bedroom 3 | :3.08 m x 2.62 m |
| Living Room | :5.13 m x 3.44 m |
| Bedroom 2 | :2.98 m x 2.69 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.7 m x 2.75 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Apartment |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Lower Level |
09 Apr, 2026
TREB #E12979242
Listed
$2100.0
Sign in to view full price history of this property