35 George Brier Drive E, Brant MLS Number: X12951648
Paris, Brant, ON, N3L 3E3$2,599
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Att/Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : Re/max Gold Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,599
Status: For Lease
35 George Brier Dr East, Paris, ON For Lease in Paris, Brant County - Minutes to Hwy 403!Welcome to this beautiful 2-year-old, traditional 2-storey freehold townhome offering 3good-sized bedrooms and 2.5 bathrooms with a bright, open-concept layout designed for modern living. This well-maintained home features an unfinished basement, private backyard, and the convenience of an attached garage with driveway parking, all located in a charming and fast-growing community. Available from June 1st, 2026.The main floor features 9-ft ceilings, upgraded laminate flooring, pot lights, and a spacious great room filled with natural light. The stylish kitchen boasts extended cabinetry, stainless-steel appliances, upgraded countertops, and a large center island with breakfast bar, perfect for entertaining. A convenient powder room and direct access to the garage complete the main level. Upstairs, enjoy 3 good-sized bedrooms with 2 full bathrooms and laundry conveniently located on the second floor. The primary bedroom features a walk-in closet and private ensuite, along with two additional well-sized bedrooms and a full bathroom. Additional highlights include modern finishes throughout and an EV charger installed in the garage for added convenience.?? Prime Location: Minutes to Hwy 403, close to schools, parks, trails, shopping, and the vibrant downtown Paris area.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X12951648 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :02 Apr, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Brant |
|---|---|
| Postal Code | :
N3L 3E3
|
| Price | : $2,599 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :REST ACRES RD AND POWERLINE RD |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :5.83 m x 3.24 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.05 m x 2.57 m |
| Bedroom 2 | :3.38 m x 2.84 m |
| Laundry | :1.0 m x 1.0 m |
| Bathroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Recreation | :0.0 m x 0.0 m |
| Dining Room | :2.57 m x 2.44 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :5.52 m x 3.78 m |
| Bedroom 3 | :2.87 m x 2.81 m |
| Bathroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Powder Room | :0.0 m x 0.0 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Full |
| Laundry | :Other |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Library | :Library |
02 Apr, 2026
TREB #X12951648
Listed
$2599.0
Sign in to view full price history of this property