92 - 355 Fisher Mills Rd, Cambridge MLS Number: X7001990
Cambridge, Waterloo, ON, N3C 4N5$655,000
Status: Sold
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Property Type: Residential (Townhouse)
- Property Taxes : $3504.24 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Exp Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$655,000
Status: Sold
Attention Investors And First Time Home Buyers! Discover This Low-Maintenance Energy Star Family Home in Hespler's Warm And Welcoming Neighborhood. A Stunning Freehold 3-Bedroom Townhouse With An Open-Concept Main Floor And W/O Basement With The Potential For Additional Living Space. Upstairs, Three Generously Sized Bedrooms & Two Full Bathrooms, Including A Primary Bedroom With An Ensuite And His And Her Closets, Offer The Space And Privacy Your Family Deserves. Conveniently Located Close To The 401, With Quick Access To Guelph And Kitchener, Close To Schools, Parks, River, Trails And More. Low Monthly Road Fee Of Just $150 Covers Lawn Maintenance, Snow Removal, Garbage Removal, And Visitor Parking.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X7001990 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :20 Dec, 2023 (833 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | : N3C 4N5 |
| Price | : $655,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$3504.24 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Hespeler Road |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Kitchen | :3.54 m x 3.20 m |
|---|---|
| Dining | :5.27 m x 3.08 m |
| 3rd Br | :3.72 m x 2.68 m |
| Living | :5.27 m x 3.08 m |
|---|---|
| 2nd Br | :4.00 m x 2.50 m |
| Prim Bdrm | :5.06 m x 3.06 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Unfinished |
| Garage | :Attached |
|---|
20 Dec, 2023
TREB #X7001990
Terminated
$655000.0
Sign in to view full price history of this property