55 Karen Walk, Waterloo MLS Number: X6648434
Waterloo, ON, N2L 5X1$900,000
Status: Sold
- 3+3 Beds
- 2 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $3500.00 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Ipro Realty Ltd
Maximum 4 project can be compared at one go.
$900,000
Status: Sold
Welcome to this Gorgeous Fully Upgraded Detached Bungalow With 6 immaculate Bedrooms And 2 Kitchens, Basement with Sep Entrance And A Lot Of Upgrades. Quiet Neighborhood, Walking Distance To The University Of Waterloo, Mins To Mall, Supermarkets, Schools, Local Restaurants. Whether you are looking for an investment opportunity or a home for your own use, this property is sure to exceed your expectations.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X6648434 |
| Listing Type | :Sale |
| Property Age | :31-50 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :31 Jul, 2023 (976 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | : N2L 5X1 |
| Price | : $900,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$3500.00 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + 3 |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Erb St And University Ave |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Family | :4.50 m x 4.80 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.28 m x 2.83 m |
| 2nd Br | :2.83 m x 3.27 m |
| Living | :3.60 m x 2.95 m |
| Br | :3.25 m x 3.51 m |
| 3rd Br | :3.23 m x 3.68 m |
| Dining | :2.83 m x 2.38 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.46 m x 3.20 m |
| 3rd Br | :2.58 m x 3.45 m |
| Kitchen | :3.60 m x 2.75 m |
| 2nd Br | :3.23 m x 3.02 m |
| Laundry | :2.95 m x 3.68 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding, Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Apartment |
| Garage | :None |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower |
31 Jul, 2023
TREB #X6648434
Terminated
$900000.0
Sign in to view full price history of this property