31 Cardill Cres, Waterloo MLS Number: X5824921
Waterloo, ON, N2L3Y7$849,900
Status: Sold
- 4+1 Beds
- 2 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $4262.47 (Tax Year:2022)
- Listing Courtesy : Right At Home Realty, Brokerage
Maximum 4 project can be compared at one go.
$849,900
Status: Sold
Beautiful Fully Renovated 3+1 Bed, 2 Bath Home On Large Mature Lot In Prime Location. Open Concept Main Floor With Refinished Hardwood Floors, Pot Lights, Many Upgrades & Modern Finishings Throughout. Renovated Kitchen With Quartz Countertops, Subway Tile Backsplash,& Brand New Appliances. Finished Basement. Steps To University Of Waterloo And Wilfred Laurier. Easy Access To Transit. Perfect For Single Family Or Turn-Key Income Property.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X5824921 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :23 Nov, 2022 (23 Nov, 2022) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | : N2L3Y7 |
| Price | : $849,900 |
|---|---|
| Property Taxes | :$4262.47 |
| Tax Year | :2022 |
|---|
| Bedrooms | :4 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Columbia St. W. & Albert St. |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Living | :4.10 m x 5.60 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.50 m x 2.90 m |
| 2nd Br | :4.10 m x 3.10 m |
| 4th Br | :3.50 m x 2.70 m |
| 5th Br | :5.50 m x 4.00 m |
| Dining | :3.60 m x 2.50 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.60 m x 4.10 m |
| 3rd Br | :2.70 m x 3.10 m |
| Bathroom | :3.60 m x 2.10 m |
| Bathroom | :2.30 m x 1.40 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :Built-In |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
23 Nov, 2022
TREB #X5824921
Sold
$845000.00