35 - 334 Rattlesnake Rd, Haldimand MLS Number: X7297494
Dunnville, Haldimand, ON, N0A 1K0$159,000
Status: Sold
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $0.00 (Tax Year:2022)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Nrc Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$159,000
Status: Sold
Attractive & Affordable! 1 Storey winterized year-round home/cottage located on a large lot in desired Sandy Acres Park; a friendly privately-owned, age 55+ community on leased land with a peaceful secluded forested setting surrounded by nature. Includes access to Park's private Clubhouse. This charming home offers a maintenance free exterior with metal roof, Hardie Board siding and vinyl windows. Features 2 bedrooms, 4pc bathroom, open concept living/dining room, and bright kitchen with ample cupboards and breakfast bar. Includes fridge, stove, washer, dryer, portable air-conditioner, 3 storage sheds, 2 parking spots, firepit, sprawling front deck with gazebo and views of forest and wildlife. Serviced with 100-amp hydro, propane gas wall furnace, 2000-gallon water cistern and full septic system. $720 per MONTH for Land Lease includes Property Tax, common area Maintenance and Clubhouse access. Conveniently located close to amenities in Dunnville, Lake Erie and the Grand River. A quiet
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X7297494 |
| Listing Type | :Sale |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :26 Feb, 2024 (26 Feb, 2024) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Haldimand |
|---|---|
| Postal Code | : N0A 1K0 |
| Price | : $159,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$0.00 |
| Tax Year | :2022 |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Other |
| Heating | :Other |
| Cross Street | :Moulton-Aiken Rd |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Propane |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Kitchen | :4.27 m x 2.51 m |
|---|---|
| Dining | :3.20 m x 267.00 m |
| Br | :2.67 m x 2.26 m |
| Living | :4.06 m x 2.67 m |
|---|---|
| Br | :2.84 m x 2.51 m |
| Bathroom | :2.21 m x 1.70 m |
| Exterior Finish | :Other |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Crawl Space |
| Garage | :None |
|---|---|
| Laundry Level | :Main |
| Park | :Park |
26 Feb, 2024
TREB #X7297494
Sold
$159000.00
Sign in to view full price history of this property