33 LAKESIDE Dr, Haldimand MLS Number: X8175198
Haldimand, ON, N0A 1L0$628,800
Status: Sold
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $1995.45 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Re/max Escarpment Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$628,800
Status: Sold
Beautifully presented year round 2 bedroom home chicly renovated blending todays modern features w/yesteryears charm located in Peacock Point - an up & coming Lake Erie community enjoying nearby beaches, park w/weekly entertainment & Variety Store - 50 min/Hamilton, Ancaster - 20 mins to Port Dover restaurants, beach & live theatre. Offers 1238sf living area ftrs modern kitchen w/dinette, living room boasts n/g FP & original hardwood flooring, primary bedroom, multi-purpose area, 3pc bath'22, guest bedroom, laundry station & WO to private side/back cedar deck system incs pergola, outdoor shower & screened-in gazebo. Extras-fridge'24, parking for 4-6 vehicles, spray-foam insulated under flooring'21, ductless heat/cool system'22, vinyl windows, storage attic & 10x16 building, holding tank, cistern & 6 month water avail.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X8175198 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :16 Sep, 2024 (561 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Haldimand |
|---|---|
| Postal Code | : N0A 1L0 |
| Price | : $628,800 |
|---|---|
| Property Taxes | :$1995.45 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Wall Unit |
| Heating | :Radiant |
| Cross Street | :SEMMENS ST |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Kitchen | :2.92 m x 4.60 m |
|---|---|
| Living | :4.60 m x 6.73 m |
| Prim Bdrm | :2.95 m x 3.99 m |
| Family | :3.99 m x 2.97 m |
| Other | :1.52 m x 2.90 m |
| Dining | :3.43 m x 4.19 m |
|---|---|
| Bathroom | :2.26 m x 2.31 m |
| Br | :3.58 m x 3.17 m |
| Laundry | :0.79 m x 4.19 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Crawl Space |
| Garage | :None |
|---|
16 Sep, 2024
TREB #X8175198
Terminated
$628800.0
Sign in to view full price history of this property