15217 Old Simcoe Rd, Scugog MLS Number: E9346707
Port Perry, Scugog, Durham, ON, L9L 1L1$899,999
Status: Sold
- 2+2 Beds
- 2 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $4500.75 (Tax Year:2024)
- Listing Courtesy : Tailored Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$899,999
Status: Sold
Welcome to this beautifully updated home, offering a perfect blend of modern upgrades and timeless charm. Key updates include a new roof in 2017, a shed in 2019, AC unit in 2020, and a new refrigerator in 2021. In 2023, the gas furnace was serviced, and in 2024, the home received new flooring, carpeting, refinished hardwood floors, and fresh paint inside and out. New stairs and a walkway were also added. Ideal for families, this home is steps from a public school and close to parks, shops, and amenities. With two separate laundry areas, one upstairs and one downstairs; convenience is key. The separate entrance to the lower level, featuring a new kitchen and bathroom, offers rental income potential. The spacious driveway can accommodate 4-5 cars, and the serene backyard is perfect for entertaining. This move-in-ready home is a must-see!
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E9346707 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 Nov, 2024 (489 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | : L9L 1L1 |
| Price | : $899,999 |
|---|---|
| Property Taxes | :$4500.75 |
| Tax Year | :2024 |
|---|
| Bedrooms | :2 + 2 |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Queen/Old Simcoe |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Living | :3.66 m x 5.49 m |
|---|---|
| Kitchen | :4.11 m x 3.66 m |
| Br | :3.35 m x 3.51 m |
| Dining | :2.74 m x 3.05 m |
| Br | :2.13 m x 6.00 m |
| Foyer | :2.44 m x 3.05 m |
| Dining | :3.35 m x 3.35 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.81 m x 4.88 m |
| Kitchen | :3.05 m x 4.00 m |
| Rec | :3.35 m x 5.18 m |
| 2nd Br | :2.90 m x 2.90 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :None |
|---|---|
| Laundry Level | :Main |
29 Nov, 2024
TREB #E9346707
Suspended
$899999.0
Sign in to view full price history of this property