175 Georgian Crt, Oshawa MLS Number: E9257082
Lakeview, Oshawa, Durham, ON, L1J 1G3$699,000
Status: Sold
- 3+1 Beds
- 3 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $4376.34 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Kamali Group Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$699,000
Status: Sold
Rare-Find!! 2023 Renovated! Detached With 3+1 Bedrooms & 3 Bathrooms! Premium 65ft Frontage Located On A Quiet Cul-De-Sac! Featuring Open Concept Living Area Including Exquisite Gourmet Kitchen With Large Centre Island, Quartz Countertop & Undermount Cabinet Lighting, Primary Bedroom With Luxury 4pc Ensuite, Separate Family Room With Walkout To 2-Tiered Composite Backyard Deck, Finished Basement, Huge Laundry Room For Storage, Landscaped Backyard With Stone Walkway & Arbour, 2-Tiered Backyard Deck With 2 Separate Walkouts, Interior Access To Garage, No Sidewalk, Low-Traffic Cul-De-Sac, Steps To Lakewoods Park With Waterfront Views, Waterfront Trails, Oshawa Valley Lands Conservation Area, Oshawa GO-Station & Hwy 401
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E9257082 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :04 Sep, 2024 (04 Sep, 2024) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | : L1J 1G3 |
| Price | : $699,000 |
|---|---|
| Property Taxes | :$4376.34 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Ritson Rd S/Valley Dr/Phillip Murray Ave/Cedar St |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Living | :4.98 m x 4.69 m |
|---|---|
| Family | :3.47 m x 2.81 m |
| 2nd Br | :4.71 m x 2.78 m |
| Family | :3.73 m x 3.47 m |
| Kitchen | :3.48 m x 2.88 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :4.65 m x 3.72 m |
| Dining | :3.58 m x 2.46 m |
| Rec | :4.81 m x 4.49 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :5 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :Built-In |
|---|---|
| Park | :Park |
04 Sep, 2024
TREB #E9257082
Sold
$815000.00
Sign in to view full price history of this property