19 Dominy Dr, Ajax MLS Number: E9009190
Central, Ajax, Durham, ON, L1T 3H6$999,900
Status: Sold
- 4+ Beds
- 3 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $7054.00 (Tax Year:2024)
- Listing Courtesy : Tfg Realty Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$999,900
Status: Sold
Welcome to 19 Dominy Drive in the Town of Ajax! This impeccably maintained single owner home is a must see! Nestled in one of Ajax's Best Neighbourhoods this Large, 2,340 Square Foot home sits on a Private, Oversized 49 x 148 foot lot that is a Gardener's Paradise! Curb Appeal abounds this outstanding Home, with mature Gardens & an inviting Front porch great for sipping a drink while enjoying a Beautiful Sunset. The Main Floor features a Large Eat-in Kitchen with Granite Counters & a walkout to the large Deck; A Formal Dining Room, Family Room with Wood burning Fireplace and a great Sized Living Room that is Flooded with Natural light & a good sized laundry Room. Upstairs you will Find an oversized Primary Bedroom with Large Walk-in Closet, 4 Piece Ensuite & enough room for a sitting area. The Additional 3 Bedrooms are all a Great Size & There is an additonal 4-piece Washroom perfect for the kids or guests. The Attached, 2-Car Garage features Overhead Storage and room for two cars.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :E9009190 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :11 Jul, 2024 (11 Jul, 2024) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Durham |
|---|---|
| Postal Code | : L1T 3H6 |
| Price | : $999,900 |
|---|---|
| Property Taxes | :$7054.00 |
| Tax Year | :2024 |
|---|
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Kerrison Dr W. & Harwood Ave N. |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Kitchen | :5.70 m x 4.70 m |
|---|---|
| Family | :5.40 m x 3.30 m |
| Laundry | :2.30 m x 2.00 m |
| 2nd Br | :3.40 m x 3.60 m |
| 4th Br | :3.40 m x 3.00 m |
| Living | :5.50 m x 3.30 m |
|---|---|
| Dining | :4.00 m x 3.30 m |
| Prim Bdrm | :5.70 m x 5.40 m |
| 3rd Br | :3.70 m x 2.90 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Full |
| Garage | :Attached |
|---|
11 Jul, 2024
TREB #E9009190
Sold
$1130000.00