107 Blind Line, Orangeville MLS Number: W6687054
Orangeville, Dufferin, ON, L9W 3H1$749,900
Status: Sold
- 3+ Beds
- 2 Baths
- Property Type: Residential (Detached)
- Property Taxes : $4778.40 (Tax Year:2023)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Rcr Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$749,900
Status: Sold
Ring Ring It's Time For School!! Welcome To This Beautiful 3 Level Back Split Family Home That's Available Just In Time For The Upcoming School Year. This Home Is Tastefully Finished On All Three Levels. Enjoy The Expansive Rear Yard For Family Fun And Get Settled In Before The End Of Summer. This Home Is Looking For A Family To Love. Investing Instead?? Utilize The Separate Side Entrance To Convert The Basement Into A Lower Apartment. There Are Many Different Possibilities With This Home ... You Decide! Walking Distance To Downtown Amenities, Princess Elizabeth Elementary School, St. Andrew Elementary School, Orangeville District Secondary School, Tony Rose Sports Centre, Sports Fields And Taboggan Hill. Act Now!
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :W6687054 |
| Listing Type | :Sale |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :31 Jul, 2023 (31 Jul, 2023) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Dufferin |
|---|---|
| Postal Code | : L9W 3H1 |
| Price | : $749,900 |
|---|---|
| Property Taxes | :$4778.40 |
| Tax Year | :2023 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Blind Line & College |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Fireplace/Stove | :No |
| Kitchen | :3.32 m x 2.14 m |
|---|---|
| Dining | :3.14 m x 2.90 m |
| 2nd Br | :3.50 m x 2.89 m |
| Rec | :7.07 m x 4.88 m |
| Living | :5.32 m x 3.48 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :4.01 m x 3.90 m |
| 3rd Br | :3.05 m x 2.34 m |
| Exterior Finish | :Alum Siding, Brick |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :Attached |
|---|
31 Jul, 2023
TREB #W6687054
Sold
$749900.00
Sign in to view full price history of this property