1703 - 181 King Street S, Waterloo MLS Number: X12943194
Waterloo, ON, N2J 1P7$1,890
Status: For Lease
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 500-599 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Exp Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,890
Status: For Lease
Take in breathtaking sunset views from your spacious private balcony on the 17th floor of Circa 1877, one of Uptown Waterloo's most sought-after condos. With 9' ceilings and expansive windows, this modern, bright unit offers a stylish open-concept living space. The European-inspired kitchen features built-in appliances, Quartz countertops, a gooseneck faucet, a subway-tile backsplash, and an island perfect for entertaining. The luxurious bathroom boasts porcelain tiles, Quartz counters, and a rainfall shower with a glass enclosure. Additional highlights include an in-suite washer and dryer, Smart lighting, and a custom wall-to-wall closet with a sliding barn door. Circa 1877 offers top-tier amenities, including a rooftop pool with a terrace, BBQ and cabanas, a fitness center and yoga room, a modern co-working space with meeting rooms, guest suites, secure bike storage, and a restaurant/bar. The building is monitored by cameras and features FOB access for added security. An onsite locker and optional parking rental add convenience. Located on King Street, you're just steps from the LRT, shopping, dining, boutique fitness studios, and healthcare services. Minutes away, you'll find Waterloo's Tech Hub, Waterloo Park, and the Iron Horse Trail-perfect for biking and running. This prime location makes it an ideal choice for young professionals. Don't miss this incredible opportunity to live in the heart of Uptown Waterloo-schedule your tour today!
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :X12943194 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-10 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Apr, 2026 (11 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | :
N2J 1P7
|
Carbon Monoxide Detector, Dishwasher, Dryer, Range Hood, Smoke Detector, Stove, Washer,
| Guest Suites |
| Outdoor Pool |
| Elevator |
| Party Room/Meeting Room |
| Exercise Room |
| Rooftop Deck/Garden |
| Price | : $1,890 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :KING & ALLEN |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :500-599 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Bathroom | :1.71 m x 2.79 m |
|---|---|
| Foyer | :2.21 m x 3.04 m |
| Kitchen | :2.76 m x 3.66 m |
| Bedroom | :3.08 m x 2.95 m |
|---|---|
| Living Room | :3.72 m x 3.5 m |
| Exterior Finish | :Brick, Concrete Block |
|---|---|
| Locker | :Owned |
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
01 Apr, 2026
TREB #X12943194
Listed
$1890.0
Sign in to view full price history of this property