1009 - 128 King Street N, Waterloo MLS Number: X13144134
Waterloo, ON, N2J 0E9$2,400
Status: For Lease
- 2+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 700-799 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Property.ca Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,400
Status: For Lease
For Lease! Discover this bright and modern condo featuring 2 bedrooms + den and 1 bathroom, including a 4-piece washroom and in-unit laundry. With high ceilings and a thoughtfully designed open-concept layout, this unit seamlessly connects the living, dining, and kitchen areas for a spacious feel. Located just minutes from downtown Waterloo, Wilfrid Laurier University, the University of Waterloo, and the Technology Park, this unit offers the perfect blend of comfort and convenience. As an end unit, it provides enhanced privacy and a spacious balcony, welcoming an abundance of natural light. Enjoy top-tier building amenities, including 24-hour security surveillance, a party/study room, a fitness center, a yoga studio, a steam room, a sun deck, BBQ and dining areas, and a green roof. This lease also includes one underground parking spot and private storage. With restaurants, shopping, transit, and major highways just moments away, this unit is ideal for students, professionals, or anyone seeking modern city living. Tenants responsible for 100% of utilities.Contact us today to schedule a viewing!
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :X13144134 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :19 May, 2026 (2 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | :
N2J 0E9
|
All ELF's, Washer, Dryer, Stove, Range hood, Microwave, Dishwasher, Refrigerator, 1 underground parking spot, 1 exclusive locker.
| Media Room |
| Gym |
| Visitor Parking |
| Game Room |
| Party Room/Meeting Room |
| Exercise Room |
| Price | : $2,400 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :King St N & Elgin St |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Other |
| Approx Square Footage | :700-799 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :3.01 m x 1.02 m |
|---|---|
| Bedroom | :1.04 m x 0.96 m |
| Bathroom | :0.0 m x 0.0 m |
| Den | :0.4 m x 0.78 m |
|---|---|
| Bedroom 2 | :1.04 m x 0.96 m |
| Exterior Finish | :Other |
|---|---|
| Locker | :Exclusive |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
19 May, 2026
TREB #X13144134
Listed
$2400.0
Sign in to view full price history of this property