Lower - 37 Montcalm Drive, Kitchener MLS Number: 40749810
Kitchener, Waterloo, ON, N29 2P9$1,695
Status: Sold
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 1100 sqft
- Property Type: Residential Lease (Single Family Residence)
- Listing Courtesy : Exp Realty Of Canada Inc
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,695
Status: Sold
This beautiful basement unit is suitable for anyone looking for a bright and clean accommodation. It offers plenty of space two decent size bedrooms with closets, a very large living room, large eat-in kitchen and with plenty of storage space. Conveniently located to all amenities. It has brand new kitchen freshly painted through out. Looking for the perfect tenant who wants to keep it as nice and call it home.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40749810 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (85 Days ago) |
| Source | :Mississauga |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| City | :Kitchener |
| Area Major | :2 - Kitchener East |
| Area Minor | :224 - Heritage Park/Rosemount |
| Postal Code | : N29 2P9 |
| Directions | :Lorrain/Montcalm |
| Price | : $1,695 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Lorrain |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :1100 sqft |
| Bedroom | :3.38 m x 2.54 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.40 m x 3.66 m |
| Bathroom | :2.21 m x 2.03 m |
| Cold Room | :4.75 m x 1.68 m |
| Eat-in Kitchen | :4.75 m x 4.57 m |
|---|---|
| Recreation Room | :6.98 m x 3.61 m |
| Storage | :1.12 m x 1.35 m |
10 Jul, 2025
TREB #40749810
Listed
Price On Request