406 - 1101 Lackner Place, Kitchener MLS Number: 40749765
Kitchener, Waterloo, ON, N2A 0L3$1,925
Status: Sold
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 660 sqft
- Property Type: Residential Lease (Condo/Apt Unit)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Wolle Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,925
Status: Sold
Welcome to the LACKNER RIDGE Condominiums! This 1 Bedroom & 1 Bathroom unit (WALKER floorplan) has 660 SQFT + a balcony and is located on the TOP floor of the building. No neighbours above you! Available for rent at $1,925/month + utilities as of September 1st, 2025! This is a perfect unit for a young couple or single professional! Interior features include oversized quartz counter tops with a breakfast bar, backsplash, stainless steel appliances & stackable Washer and Dryer inside the unit. The bedroom is a generous size and has a large closet. One parking spot is included & also a basement Storage locker. Ideal location close to restaurants, shopping, walking trails, public transit and so much more! Minimum 12 month lease. No smokers and no pets preferred.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40749765 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (86 Days ago) |
| Source | :Waterloo Region |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| City | :Kitchener |
| Area Major | :2 - Kitchener East |
| Area Minor | :232 - Idlewood/Lackner Woods |
| Postal Code | : N2A 0L3 |
| Directions | :From Ottawa, turn onto Lackner Blvd and enter the complex onto Lackner Place |
| Party Room |
| Elevator(s) |
| Price | : $1,925 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months,24 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Lackner and Ottawa |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :660 sqft |
| Bedroom | :3.45 m x 3.17 m |
|---|---|
| Living Room/Dining Room | :5.33 m x 3.63 m |
| Kitchen | :2.64 m x 2.64 m |
|---|
10 Jul, 2025
TREB #40749765
Listed
Price On Request