312 - 3227 King Street E, Kitchener MLS Number: 40743112
Kitchener, Waterloo, ON, N2A 3Z9$2,200
Status: Sold
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1029 sqft
- Property Type: Residential Lease (Condo/Apt Unit)
- Listing Courtesy : Sotheby's International Realty Canada
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,200
Status: Sold
Welcome to The Regency at 3227 King Street E. Say hello to Suite 312 where maintenance free condo living allows you to live without worry. This suite features a spacious living and dining room with bright windows for natural light with steps to the kitchen with all new appliances. Offering over 1,000 sq. ft. of finished living space, this suite features a primary bedroom with a private four piece ensuite. You will also find a second bedroom and a guest four piece bathroom. An open concept floor plan throughout, there is in-suite laundry for your convenience. Newer appliances and one underground parking space. Enjoy the luxuries The Regency has to offer- a party room, games room, exercise room outdoor patio, indoor pool and hot tub. Everything you could possibly need is right here, with local amenities nearby, close to shopping, schools restaurants, public transit and a short drive to highway for any commuters. No pets, no students and no smoking. Please provide a full credit check, employment letters, a rental application and references for Landlord consideration.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40743112 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :31-50 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (86 Days ago) |
| Source | :Waterloo Region |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| City | :Kitchener |
| Area Major | :2 - Kitchener East |
| Area Minor | :228 - Chicopee/Freeport |
| Postal Code | : N2A 3Z9 |
| Directions | :Fairway Road S to King Street E |
| Party Room |
| Pool |
| Fitness Center |
| Parking |
| Game Room |
| Sauna |
| Price | : $2,200 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Electric |
| Cross Street | :Fairway Road S |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :1029 sqft |
| Living Room/Dining Room | :7.16 m x 3.58 m |
|---|---|
| Bedroom Primary | :4.70 m x 3.35 m |
| Kitchen | :3.45 m x 3.12 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.48 m x 3.20 m |
08 Jul, 2025
TREB #40743112
Price Change
Price On Request
Sign in to view full price history of this property