211 - 1101 Lackner Place, Kitchener MLS Number: 40748943
Kitchener, Waterloo, ON, N2A 0L3$2,300
Status: Sold
- 2+ Beds
- 1 Baths
- Area : 843 sqft
- Property Type: Residential Lease (Condo/Apt Unit)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Wolle Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,300
Status: Sold
Well-maintained 2-bedroom, 1-bath corner condo in the desirable Lackner Place. This bright unit features a spacious open layout, wrap-around balcony, upgraded appliances, quartz countertops, modern kitchen cabinetry, and in-suite laundry. Includes one parking space and a storage locker. Conveniently located near grocery stores, top-rated schools, community pool, walking trails, and with quick access to the expressway, ideal for professionals or couples. Available now. Utilities extra.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40748943 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (86 Days ago) |
| Source | :Waterloo Region |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| City | :Kitchener |
| Area Major | :2 - Kitchener East |
| Area Minor | :232 - Idlewood/Lackner Woods |
| Postal Code | : N2A 0L3 |
| Directions | :Ottawa St N to Lackner Blvd to Lackner Place |
| Party Room |
| Elevator(s) |
| Price | : $2,300 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :LACKNER BLVD |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :843 sqft |
| Living Room/Dining Room | :4.52 m x 3.66 m |
|---|---|
| Bedroom Primary | :3.91 m x 3.15 m |
| Kitchen | :4.34 m x 1.57 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.10 m x 2.90 m |
08 Jul, 2025
TREB #40748943
Listed
Price On Request