205 - 110 Fergus Avenue, Kitchener MLS Number: 40751190
Kitchener, Waterloo, ON, N2A 2H4$1,800
Status: Sold
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 642 sqft
- Property Type: Residential Lease (Condo/Apt Unit)
- Listing Courtesy : Shaw Realty Group Inc. - Brokerage 2
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,800
Status: Sold
Right in the heart of Kitchener, the sought after Hush Condos are near everything you could want in an urban setting. Restaurants, shopping, a vibrant nightlife and also positioned close to the mall, hospital and Skiing for the outdoor enthusiast. This 1 bed, 1 bath home has an excellent large open concept design, in suite laundry and large private patio. The design is bright and airy with lots of space for your lifestyle. The building amenities include an outdoor BBQ in the courtyard and a stylish event space for all your party and entertaining needs.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40751190 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (86 Days ago) |
| Source | :Waterloo Region |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| City | :Kitchener |
| Area Major | :2 - Kitchener East |
| Area Minor | :226 - Stanley Park/Centreville |
| Postal Code | : N2A 2H4 |
| Directions | :Weber St E & Fergus Ave |
| Party Room |
| Barbecue |
| BBQs Permitted |
| Elevator(s) |
| Parking |
| Price | : $1,800 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :642 sqft |
| Kitchen | :3.58 m x 3.10 m |
|---|---|
| Other | :1.96 m x 2.90 m |
| Living Room | :3.38 m x 3.20 m |
|---|---|
| Bedroom Primary | :3.61 m x 2.95 m |
18 Jul, 2025
TREB #40751190
Listed
Price On Request