1111 - 3227 King Street E, Kitchener MLS Number: 40750783
Kitchener, Waterloo, ON, N2A 3Z9$2,350
Status: Sold
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1003 sqft
- Property Type: Residential Lease (Condo/Apt Unit)
- Listing Courtesy : Trilliumwest Real Estate Brokerage
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,350
Status: Sold
Unit 1111 is the penthouse you've been wishing for.This stunning 2-bedroom, 2-bathroom Regency penthouse suite was completely renovated in 2025. This 1000 sq. ft. unit boasts:- 2 spacious bedrooms, including a large primary with walk-in closet and 3-piece ensuite.- a second 4-piece main bathroom.- Bright, open-concept living area with spectacular views of Kitchener's core.-modern, in-suite laundry for added convenienceEnjoy the ultimate in luxury building amenities, including:- Indoor pool and hot tub- Sauna and exercise room.- Library and party room.-Stunning views of the surrounding mature forested area.Sits on an almost 3 acre lot!Additional features include:- 1 underground parking space- 1 locker for storage- Available for immediate occupancyConveniently located just minutes from Fairview Park Shopping Mall, Restaurants, Cineplex, Home Depot, Costco and many other retail/amenities.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40750783 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :31-50 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (86 Days ago) |
| Source | :Waterloo Region |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| City | :Kitchener |
| Area Major | :2 - Kitchener East |
| Area Minor | :226 - Stanley Park/Centreville |
| Postal Code | : N2A 3Z9 |
| Directions | :North on Fairway Road S,Right on King St E approx 550m, property is on right. |
| Pool |
| Fitness Center |
| Library |
| Parking |
| Sauna |
| Elevator(s) |
| Price | : $2,350 |
|---|---|
| Lease Term | :$6 Months,12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Wall Unit(s) |
| Heating | :Electric Forced Air |
| Cross Street | :Fairway Road |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :1003 sqft |
| Bathroom | :2.21 m x 1.50 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.95 m x 3.33 m |
| Utility Room | :1.78 m x 1.19 m |
| Living Room/Dining Room | :6.48 m x 4.67 m |
| Bathroom | :2.97 m x 1.50 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.35 m x 3.33 m |
| Bedroom Primary | :5.28 m x 3.48 m |
17 Jul, 2025
TREB #40750783
Price Change
Price On Request