10 - 50 Bryan Court, Kitchener MLS Number: 40748831
Kitchener, Waterloo, ON, N2A 4N4$2,900
Status: Sold
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 2233.44 sqft
- Property Type: Residential Lease (Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Wolle Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,900
Status: Sold
Beautiful and very spacious 2-bedroom executive bungalow condo for lease in the sought-after Lackner Woods neighbourhood. Ideally located near Grand River trails and with quick access to the 401. Perfect for downsizers or professionals seeking comfort and style in a quiet, well-managed complex.This bright and well-maintained home features vaulted ceilings, hardwood floors, and a modern white kitchen with quartz counters, tiled backsplash, and stainless steel appliances.Enjoy convenient main floor laundry, a sun-filled living area with walkout to a private deck and backyard, and a generous primary suite with double closets and a 4-piece ensuite including soaker tub and separate shower. The finished basement includes a large rec room, games area, and plenty of storage space. Double car garage, newer furnace (2020), and central A/C, utilities are extra.
| Property Type | :Residential Lease |
|---|---|
| MLS Number | :40748831 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-15 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Jan, 2026 (85 Days ago) |
| Source | :Waterloo Region |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| City | :Kitchener |
| Area Major | :2 - Kitchener East |
| Area Minor | :232 - Idlewood/Lackner Woods |
| Postal Code | : N2A 4N4 |
| Directions | :Ottawa St to Lackner Blvd to Bryan Ct |
| BBQs Permitted |
| Parking |
| Price | : $2,900 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :9 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Approx Square Footage | :2233.44 sqft |
| Bedroom Primary | :6.10 m x 3.89 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.84 m x 3.78 m |
| Living Room | :8.10 m x 4.75 m |
| Bathroom | :2.49 m x 1.85 m |
| Laundry | :2.72 m x 1.68 m |
| :3.12 m x 2.41 m | |
| Kitchen | :3.73 m x 3.43 m |
| Dining Room | :3.86 m x 3.07 m |
| Recreation Room | :12.12 m x 6.15 m |
08 Jul, 2025
TREB #40748831
Listed
Price On Request