808 - 741 king St W, Kitchener MLS Number: X11936369
Kitchener, Waterloo, ON, N2G 1E5$1,800
Status: Sold
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Save Max Re/best Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,800
Status: Sold
Bright building in Kitchener, Suite 808, 741 King Street West with bright open-concept unit. This 1-bedroom suite has 624 SQFT indoor living space and 204 SQFT Terrace with enchanting view. Unit has 1 parking spot, 1 storage locker. Building features state of the art technology, high-speed internet, access control system with security monitoring throughout lobby and unit. Heated flooring in the bathroom, with pot lights in living space . Building amenities include party room, bike storage & repair area, lounge with fireplace, library, cafe. Outdoor terrace with saunas, lounge area, kitchen & bar. Transit is available at the building main entrance. *Utilities to be paid by the tenant(s).* **EXTRAS** Fridge, Stove, Washer, Dryer, B/I Microwave.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :X11936369 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :06 Mar, 2025 (391 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | : N2G 1E5 |
| Price | : $1,800 |
|---|
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Heat Pump |
| Cross Street | :Victoria St. to King St. W. |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Other |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Living | :4.72 m x 3.65 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.68 m x 3.65 m |
| Br | :3.56 m x 3.38 m |
|---|
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Locker | :Exclusive |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :Apartment |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Patio Terrace | :Terr |
06 Mar, 2025
TREB #X11936369
Leased
$1800.0
Sign in to view full price history of this property