282 Bankside Drive, Kitchener MLS Number: X13125224
Kitchener, Waterloo, ON, N2N 3J9$2,499
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Re/max Realty Services Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,499
Status: For Lease
Spectacular Well Kept Home In Westforest Trail. The Main Floor Offers a Spacious Foyer Leading to a Bright Kitchen with Patio Slider Providing Beautiful Views of the Greenspace Behind. NO HOUSES BEHIND. Natural Light Flows Throughout the Living & Dining Rooms. Upstairs Includes 3 Nicely Good Size Bedrooms and a 2 Full washrooms with Walk-In Closet in Master. Close to Major Universities.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13125224 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :13 May, 2026 (11 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | : N2N 3J9 |
| Price | : $2,499 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Westforest Trail & Bankside Dr |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Living Room | :4.56 m x 2.95 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.1 m x 5.78 m |
| Bedroom 2 | :3.24 m x 4.1 m |
| Family Room | :3.24 m x 2.95 m |
|---|---|
| Primary Bedroom | :4.68 m x 4.0 m |
| Bedroom 3 | :3.75 m x 3.05 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
13 May, 2026
TREB #X13125224
Listed
$2499.0
Sign in to view full price history of this property