2007 - 108 Garment St, Kitchener MLS Number: X9251162
Kitchener, Waterloo, ON, N2G 0E2$2,200
Status: Sold
- 1+1 Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Comm Element Condo)
- Listing Courtesy : Cityscape Real Estate Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,200
Status: Sold
Introducing The Epitome Of Modern Living - A Stunning And Spacious One Plus Den Unit Nestled In TheHeart Of Kitchener's Innovation District . This Meticulously Designed Residence BoastsFloor-To-Ceiling Windows That Flood The Space With Natural Light, Highlighting The Sleek AndContemporary Finishes. With An Open-Concept Layout, The Gourmet Kitchen Seamlessly Flows Into TheLiving Area, Perfect For Entertaining. Garment Street Towers Have State-Of-The-Art AmenitiesIncluding A Theatre Room, Rooftop Terrace With BBQ's And Outdoor A Swimming Pool.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :X9251162 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :19 Aug, 2024 (591 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | : N2G 0E2 |
S/S Fridge, Microwave With Hood Range, Stove, Dishwasher. Washer&Dryer. All Existing Light FixturesAnd All Existing Window Coverings.
| Outdoor Pool |
| Gym |
| Recreation Room |
| Price | : $2,200 |
|---|
| Bedrooms | :1 + 1 |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :King St W. & Victoria St S. |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Kitchen | :2.89 m x 2.92 m |
|---|---|
| Den | :2.46 m x 2.49 m |
| Bathroom | :2.43 m x 1.52 m |
| Living | :3.16 m x 3.68 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :3.04 m x 3.04 m |
| Exterior Finish | :Brick, Concrete |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :None |
| Parking Space | :0 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
19 Aug, 2024
TREB #X9251162
Terminated
$2200.0
Sign in to view full price history of this property