604 - 100 Garment St, Kitchener MLS Number: X9050435
Kitchener, Waterloo, ON, N2G 0C3$2,000
Status: Sold
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Real One Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,000
Status: Sold
The rare find southwest facing corner unit on the 6th floor in the "Innovation District" for rent. Steps to Downtown Kitchener where you can find the new ION light rail, GO-Train, Google, D2L, Communitech, UW School of Pharmacy, Victoria Park, upscale restaurants and entertainment. Open concept Kitchen with modern finishes over looks to the living room. Bedroom offers a large walk-in closet and an open balcony. The west exposure gives the unit tons of natural sunlight since afternoon. One indoor parking space, in-suite laundry included.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :X9050435 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :16 Aug, 2024 (594 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Waterloo |
|---|---|
| Postal Code | : N2G 0C3 |
All existing appliances
| Games Room |
| Bike Storage |
| Party/Meeting Room |
| Exercise Room |
| Price | : $2,000 |
|---|
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :King And University |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Electric |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Bathroom | :1.65 m x 2.49 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.20 m x 4.42 m |
| Br | :3.33 m x 3.94 m |
|---|---|
| Living | :3.10 m x 3.96 m |
| Exterior Finish | :Concrete |
|---|---|
| Building Insurance | :Yes |
| Locker | :None |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Underground |
| Laundry Level | :Main |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
16 Aug, 2024
TREB #X9050435
Leased
$2000.0
Sign in to view full price history of this property