44 White Sands Way, Wasaga Beach MLS Number: S13150622
Wasaga Beach, Simcoe, ON, L9Z 0C6$2,725
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Century 21 Heritage Group Ltd.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,725
Status: For Lease
Well Maintained Executive Home Offers an Amazing View of the Protected Forest From Your Private, Spacious Cedar Deck. From the Inside, This Home Offers Many Upgrades: An Open Concept Layout; Tastefully Painted with Attention to Detail; Newly Renovated Bathrooms; Large Windows Throughout Makes It a Bright & Sunny Home. It Feature a Built-In Gas Fireplace, Open Concept Kitchen, Spacious Breakfast Island, and Gleaming Hardwood Floors Throughout - New Hardwood installed in all bedrooms! Kitchen has been Beautiful Granite Countertops and Modern Fixtures in all Rooms; and Stainless Steel Kitchen Appliances. Attached 2 Car Garage, Private Backyard,(Unfinished Basement) Walking Distance to Wasaga Beach. Also Close To Schools, Shopping, Nature Trails, including All Town Amenities! A Must See home - Which won't last long!
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :S13150622 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-15 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :20 May, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L9Z 0C6
|
| Price | : $2,725 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Heat Pump |
| Cross Street | :River Rd/Westbury Rd |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Primary Bedroom | :4.91 m x 4.26 m |
|---|---|
| Bedroom 3 | :3.1 m x 4.6 m |
| Dining Room | :3.0 m x 3.7 m |
| Bathroom | :1.5 m x 2.1 m |
| Laundry | :1.75 m x 2.7 m |
| Bedroom 2 | :2.85 m x 2.85 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.7 m x 3.7 m |
| Family Room | :3.2 m x 4.9 m |
| Foyer | :1.4 m x 2.1 m |
| Exterior Finish | :Stone, Stucco (Plaster) |
|---|---|
| Parking Space | :4 |
| Basement | :Unfinished |
| Lot Features | :Wooded/Treed |
|---|---|
| Laundry | :In Basement |
| Garage | :Attached |
| Park | :Park |
| Library | :Library |
20 May, 2026
TREB #S13150622
Listed
$2725.0
Sign in to view full price history of this property