405 Limerick Street, Innisfil MLS Number: N13156674
Rural Innisfil, Innisfil, Simcoe, ON, L0L 1K0$5,200
Status: For Lease
- 4+ Beds
- 5 Baths
- Area : 2000-2500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Right At Home Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$5,200
Status: For Lease
Rare opportunity to lease this stunning, architecturally striking waterfront residence, impeccably maintained and offered fully furnished on an impressive 50 x 175 ft lot. Nestled on the desirable west side of the lake, enjoy calmer waters, spectacular sunrises, and exceptional year-round waterfront living. This nearly new home features 4 spacious bedrooms plus a loft with skylight, 5 bathrooms in total, including 4 luxurious ensuites, and an open-concept design that perfectly blends elegance and comfort.The designer kitchen boasts a large centre island and overlooks the sun-filled living area highlighted by soaring ceilings with pot lights throughout, floor-to-ceiling windows, and multiple walkouts to expansive decks and private patios. The primary retreat offers a spa-inspired 4-piece ensuite, breathtaking water views, floor-to-ceiling windows, and direct access to a glass-railed deck. Outside, enjoy beautifully maintained grounds complete with two garden sheds, beautiful docks including a 100-ft aluminum dock, and direct water access for boating, swimming, fishing, and kayaking. A kayak is available on-site, making it easy to enjoy the waterfront lifestyle from day one. Parking accommodates up to 10 vehicles, while the location offers convenient access to downtown core Innisfil and the Bradford Bypass and is approximately 40 minutes from Toronto. Pictures simply do not do this property justice-this exceptional waterfront home must be seen in person to fully appreciate the craftsmanship, setting, and lifestyle it offers. Some photos have been digitally enhanced.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :N13156674 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :0-5 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :21 May, 2026 (6 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | : L0L 1K0 |
| Price | : $5,200 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :4 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :8 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :20TH SIDEROAD |
| Bathrooms | :5 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :2000-2500 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Virtual Tour | :Virtual Tour (External Link) |
| Bathroom | :1.47 m x 1.76 m |
|---|---|
| Kitchen | :3.92 m x 6.33 m |
| Utility Room | :1.7 m x 2.9 m |
| Bathroom | :3.45 m x 1.04 m |
| Bedroom | :3.47 m x 2.88 m |
| Laundry | :2.29 m x 4.48 m |
| Dining Room | :1.85 m x 6.33 m |
|---|---|
| Living Room | :6.1 m x 3.73 m |
| Bathroom | :3.47 m x 1.08 m |
| Bathroom | :1.92 m x 4.36 m |
| Bedroom | :3.45 m x 3.21 m |
| Primary Bedroom | :3.84 m x 4.36 m |
| Exterior Finish | :Stucco (Plaster) |
|---|---|
| Parking Space | :10 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Laundry Room |
|---|---|
| Laundry Level | :Upper Level |
21 May, 2026
TREB #N13156674
Listed
$5200.0
Sign in to view full price history of this property