116 - 55 Trott Boulevard, Collingwood MLS Number: S12942580
Collingwood, Simcoe, ON, L9Y 5B8$2,175
Status: For Lease
- 2+ Beds
- 2 Baths
- Area : 900-999 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Housesigma Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,175
Status: For Lease
This fully-furnished 2-bedroom, 2-bathroom condo shines like a gem. Generous floor plan spanning 2 levels! Open-concept kitchen and living spaces. Cathedral ceilings and expansive windows. The gas fireplace keeps the unit toasty in the winter and central A/C is available for hot summer days. Sip your morning coffee outside on the balcony - overlooking mature trees & the bay in the distance. Natural gas BBQ hookup available. The bedrooms and bathrooms are located on separate levels, offering a greater sense of privacy. En-suite laundry. Office desk and chair provided. A great place to work & play with outdoor activities at your doorstep. Conveniently located close to waterfront trails, golf courses, wineries, beaches. golf courses and ski hills. A short drive to Blue Mountain Village. Well located, within walking distance of shops and restaurants (Cranberry Mews Plaza). One parking space provided as well as a storage locker. Note: The unit is located on the second floor (accessible by stairs). Available from May 1st onward. Annual lease. Full application package required. Utilities are not included.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :S12942580 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :31-50 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :01 Apr, 2026 (7 Hours ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L9Y 5B8
|
| Price | : $2,175 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :2 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :4 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Hwy 26 and Trott Blvd |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :900-999 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Kitchen | :3.35 m x 3.25 m |
|---|---|
| Bedroom | :3.35 m x 2.9 m |
| Living Room | :5.69 m x 4.22 m |
|---|---|
| Bedroom 2 | :4.88 m x 4.11 m |
| Exterior Finish | :Vinyl Siding |
|---|---|
| Locker | :Exclusive |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Patio Terrace | :Open |
01 Apr, 2026
TREB #S12942580
Listed
$2175.0
Sign in to view full price history of this property