47 Mcveigh Drive, Barrie MLS Number: S13212216
Northwest, Barrie, Simcoe, ON, L4N 7E4$2,650
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 3 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Remax Your Community Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,650
Status: For Lease
Welcome to 47 McVeigh Dr, a bright and spacious main floor bungalow offering 3 bedrooms and 3 bathrooms in Barrie's highly sought after Northwest community. This well maintained home features a functional open layout with a generous family and dining area, a cozy fireplace, and a large kitchen with a breakfast area overlooking your own private backyard. Enjoy direct access to your private outdoor space, perfect for relaxing or entertaining. The primary bedroom includes a private ensuite, while the additional bedrooms offer ample space for family, guests, or a home office. Conveniently located near parks, schools, shopping, and everyday amenities.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :S13212216 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :29 May, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L4N 7E4
|
| Price | : $2,650 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Cundles West/ Mcveigh |
| Bathrooms | :3 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Fireplace/Stove | :Yes |
| Living Room | :3.36 m x 3.66 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.27 m x 2.77 m |
| Primary Bedroom | :3.71 m x 2.77 m |
| Bedroom 3 | :2.16 m x 2.8 m |
| Dining Room | :3.36 m x 2.9 m |
|---|---|
| Laundry | :2.19 m x 2.25 m |
| Bedroom 2 | :2.83 m x 3.99 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :3 |
| Basement | :No |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :Attached |
| Laundry Level | :Main Level |
| Library | :Library |
28 May, 2026
TREB #S13212216
Listed
$2650.0
Sign in to view full price history of this property