6 Rainwater Lane, Barrie MLS Number: S13151580
Holly, Barrie, Simcoe, ON, L4N 9J6$3,100
Status: For Lease
- 3+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1500-2000 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Att/Row/Townhouse)
- Listing Courtesy : The Agency
Maximum 4 project can be compared at one go.
$3,100
Status: For Lease
Step into your future in this exquisite 3 level modern Farmhouse Corner Townhome, nestled in a vibrant city of possibilities. Designed with a Net Zero approach and Energy-star Certified, From high-efficiency fibre glass windows & doors to exterior insulation & air sealing for optimal energy efficiency. Exceptional airtightness to save you money on monthly utilities. Enjoy cutting-edge windows and doors alongside advanced thermal shielding that optimize your energy usage across light-years, saving you on monthly planetary energy bills. Luxury permeates every level, from the hover garage fit for two spacecraft to the spacious open-concept living quarters made for optimal cosmic comfort. This family friendly neighbourhood comes equipped with shared amenities, including pickleball, skating rink in the colder months, outdoor fitness equipment and a park to make community connections. Perfectly connected to a range of amenities just minutes away, and a short drive to the waterfront.
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :S13151580 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :20 May, 2026 (1 Day ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L4N 9J6
|
| Price | : $3,100 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :7 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Heat Pump |
| Cross Street | :Veterans Dr & Essa Rd |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Ground Source |
| Approx Square Footage | :1500-2000 sqft |
| Fireplace/Stove | :No |
| Living Room | :3.28 m x 5.42 m |
|---|---|
| Kitchen | :2.95 m x 3.99 m |
| Primary Bedroom | :3.54 m x 3.65 m |
| Bedroom 3 | :2.74 m x 3.05 m |
| Dining Room | :3.87 m x 3.16 m |
|---|---|
| Den | :3.35 m x 4.32 m |
| Bedroom 2 | :3.08 m x 2.56 m |
| Exterior Finish | :Brick, Metal/Steel Siding |
|---|---|
| Parking Space | :2 |
| Basement | :Unfinished |
| Lot Features | :Wooded/Treed |
|---|---|
| Laundry | :In-Suite Laundry |
| Garage | :Built-In |
20 May, 2026
TREB #S13151580
Listed
$3100.0
Sign in to view full price history of this property