2905 - 39 Mary Street, Barrie MLS Number: S13043792
City Centre, Barrie, Simcoe, ON, L4N 1S9$1,700
Status: For Lease
- 1+ Beds
- 1 Baths
- Area : 0-499 sqft
- Property Type: Residential Condo & Other (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Property.ca Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,700
Status: For Lease
Discover the pinnacle of waterfront living at Debut Residences in downtown Barrie. This pristine, new condition unit on a high floor with clear unobstructed view of the lake and city, this unit offers 1 bedroom and 1 full bathroom, High ceilings and floor-to-ceiling windows, you'll wake up to sweeping views of Lake Simcoe and Kempenfelt Bay and the city from every room including your own private balcony. Entertain or unwind in a sleek kitchen equipped with premium Italian appliances, contemporary cabinetry, and a multifunctional island perfect for casual dining. Residents also enjoy a resort-style amenity package that features an infinity plunge pool, fully outfitted gym, serene yoga studio, BBQ terrace, and a professional business lounge.Situated just steps from the waterfront boardwalk, you are moments away from transit, an array of shops and restaurants, and only minutes to the GO Station, Highway 400, and Georgian College. Seize the opportunity to experience Barries most exciting new development.
| Property Type | :Residential Condo & Other |
|---|---|
| MLS Number | :S13043792 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :New |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :24 Apr, 2026 (5 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Simcoe |
|---|---|
| Postal Code | :
L4N 1S9
|
| Gym |
| Indoor Pool |
| Community BBQ |
| Price | : $1,700 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :1 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :3 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Dunlop St and Mary St |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :Yes |
| Approx Square Footage | :0-499 sqft |
| Bedroom | :2.97 m x 2.77 m |
|---|---|
| Kitchen | :5.41 m x 3.96 m |
| Living Room | :5.41 m x 3.96 m |
|---|
| Exterior Finish | :Aluminum Siding |
|---|---|
| Parking Space | :0 |
| Basement | :No |
| Pets | :Yes-with Restrictions |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Other |
| Laundry Level | :Main Level |
| Patio Terrace | :Open |
| Park | :Park |
24 Apr, 2026
TREB #S13043792
Listed
$1700.0
Sign in to view full price history of this property