102 - 863 Abbey Lane, Peterborough MLS Number: X11935171
Ashburnham, Peterborough, ON, K9H 0J3$1,900
Status: Sold
- 1+0 Beds
- 1 Baths
- Area : 600-699 sqft
- Property Type: Condo (Condo Apartment)
- Listing Courtesy : Royal Lepage Proalliance Realty
Maximum 4 project can be compared at one go.
$1,900
Status: Sold
Welcome to the Abbey Suites where life finds balance. This newer 2 story apartment development has been innovatively detailed with the idea of crafting a bright open concept making use of every inch of available space for living and entertaining. Situated in a quiet family orientated neighborhood in the East End of Peterborough, the Abbey Suites opens its doors for people who want a higher quality of living. The suite features bright open concept living/dining and kitchen area, en-suite laundry, a dressing room and individual climate control. Step outside to your own private patio and enjoy the relaxing atmosphere. Close to walking paths, shopping and Trent University. Heat and Hydro is Extra. Parking: $100.00 for extra space if required. Note: interior photo's in each unit are slightly different depending on floor plan.
| Property Type | :Condo |
|---|---|
| MLS Number | :X11935171 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :6-10 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :12 Feb, 2025 (413 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Peterborough |
|---|---|
| Postal Code | : K9H 0J3 |
| Price | : $1,900 |
|---|
| Bedrooms | :1 + 0 |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Place of Worship | :Yes |
| Cross Street | :Abbey Lane / Spencleys Lane |
| Bathrooms | :1 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Approx Square Footage | :600-699 sqft |
| :3.81 m x 7.69 m | |
| Br | :4.01 m x 4.01 m |
| Bathroom | :2.74 m x 2.43 m |
| Kitchen | :2.99 m x 3.09 m |
|---|---|
| :1.90 m x 3.12 m |
| Exterior Finish | :Stone, Stucco/Plaster |
|---|---|
| Locker | :None |
| Parking Space | :1 |
| Basement | :None |
| Pets | :Restrict |
| Laundry | :Ensuite |
|---|---|
| Garage | :None |
| Laundry Level | :Main |
| Patio Terrace | :None |
12 Feb, 2025
TREB #X11935171
Leased
$1900.0
Sign in to view full price history of this property