3 Winding Way, Barrhaven MLS Number: X13037196
7710 - Barrhaven East, Barrhaven, Ottawa, ON, K2C 3H1$6,000
Status: For Lease
- 5+ Beds
- 4 Baths
- Area : < 700 sqft
- Property Type: Residential Freehold (Detached)
- Listing Courtesy : Home Run Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$6,000
Status: For Lease
Privacy abounds in this custom built home on the Rideau River. Amazing waterfront. Grand foyer entrance, main floor office, cherry hardwood throughout the home. Kitchen has Maple cabinetry, granite counters w/breakfast bar. SS appliances & river view large breakfast area.18-foot cathedral ceilings in the river view family room w/gas fireplace. Amazing main floor river view master bedroom w/walk-in closet/luxurious ensuite. Second level features large loft recreation area w/gas fireplace, 3 additional beds w/two ensuite baths. Also has a large theater/gym. The wrap around concrete patio at the back of the house includes an outdoor kitchen & shed. Lush green grounds in the warmer months and private dock access to the Rideau River. Privat dock for your boat or canoe and kayak. The end this street is Chapman Mills Conservation Area. You can walking/ biking in is wonderful 23-acre parcel of conservation land. 7.8KM walking trail to Long Island by the beautiful Rideau River.,
| Property Type | :Residential Freehold |
|---|---|
| MLS Number | :X13037196 |
| Listing Type | :Lease |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :23 Apr, 2026 (6 Days ago) |
| Source | :Toronto Regional Real Estate Board |
| Area | :Ottawa |
|---|---|
| Postal Code | : K2C 3H1 |
| Price | : $6,000 |
|---|---|
| Lease Term | :$12 Months |
| Bedrooms | :5 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :5 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Prince of Wales |
| Bathrooms | :4 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Approx Square Footage | :< 700 sqft |
| Foyer | :4.19 m x 3.79 m |
|---|---|
| Dining Room | :4.95 m x 3.65 m |
| Breakfast | :4.06 m x 2.89 m |
| Powder Room | :0.0 m x 0.0 m |
| Bathroom | :2.89 m x 1.82 m |
| Bedroom | :4.08 m x 4.03 m |
| Office | :4.01 m x 3.63 m |
|---|---|
| Family Room | :6.24 m x 6.01 m |
| Kitchen | :4.06 m x 3.88 m |
| Primary Bedroom | :4.72 m x 4.11 m |
| Other | :0.0 m x 0.0 m |
| Bedroom 2 | :4.41 m x 4.11 m |
| Exterior Finish | :Brick |
|---|---|
| Parking Space | :6 |
| Basement | :No |
| Laundry | :In-Suite Laundry |
|---|---|
| Garage | :Attached |
23 Apr, 2026
TREB #X13037196
Listed
$6000.0
Sign in to view full price history of this property