45 Lorne Ave, Grimsby MLS Number: X11955437
Grimsby, Niagara, ON, L3M 2H9$2,950
Status: Sold
- 3+ Beds
- 2 Baths
- Area : 1100-1500 sqft
- Property Type: Residential (Detached)
- Listing Courtesy : Homelife Landmark Realty Inc.
Maximum 4 project can be compared at one go.
$2,950
Status: Sold
Amazing Opportunity in a Prime Grimsby Location, Discover this beautifully renovated backsplit home just two blocks from Lake Ontario, Murray Street Park, Marrocco Park, and numerous other lifestyle spots. Situated in a vibrant community, this home is only a 5-minute drive to The Port of Grimsby and downtown Grimsby, where you'll find charming small-town shops and restaurants.This fully updated home features 3 spacious bedrooms, with the primary bedroom offering ensuite access to a sleek 4-piece bathroom. The main floor includes a bright, modern kitchen with quartz countertops, an open dining room, and a welcoming living room, all leading to a west-facing, fully fenced backyard perfect for entertaining. Key updates include: Windows (2010) Roof with 35-year shingles (2008) Soffits, fascia & eaves (2010) New furnace All new vinyl flooring Two modern bathrooms, The finished basement offers added flexibility with a separate entrance, a cozy bar, Outside, enjoy a freshly painted driveway and a carport garage. This Grimsby gem offers incredible value in a sought-after area don't miss it.
| Property Type | :Residential |
|---|---|
| MLS Number | :X11955437 |
| Listing Type | :Lease |
| Property Age | :51-99 Years |
| Possession Date | : |
| Last Updated | :10 Mar, 2025 (387 Days ago) |
| Source | :TRREB |
| Area | :Niagara |
|---|---|
| Postal Code | : L3M 2H9 |
| Price | : $2,950 |
|---|
| Bedrooms | :3 + |
|---|---|
| No. of Rooms | :6 |
| Air Conditioning | :Central Air |
| Heating | :Forced Air |
| Cross Street | :Olive St To Lorne Ave |
| Bathrooms | :2 |
|---|---|
| Fuel | :Gas |
| Elevator | :No |
| Approx Square Footage | :1100-1500 sqft |
| Kitchen | :4.32 m x 3.25 m |
|---|---|
| Prim Bdrm | :4.65 m x 3.73 m |
| 3rd Br | :2.74 m x 3.05 m |
| Rec | :4.44 m x 6.32 m |
| Dining | :3.45 m x 2.90 m |
|---|---|
| 2nd Br | :3.86 m x 3.76 m |
| Bathroom | :2.57 m x 2.44 m |
| Utility | :3.43 m x 6.32 m |
| Exterior Finish | :Brick, Vinyl Siding |
|---|---|
| Parking Space | :5 |
| Basement | :Finished |
| Garage | :Carport |
|---|---|
| Laundry Level | :Lower |
| Park | :Park |
10 Mar, 2025
TREB #X11955437
Terminated
$2950.0
Sign in to view full price history of this property